Opeds

Argumentim për një strategji gjithëpërfshirëse për t’u marrë me të kaluarën, që e ka në qendër qytetarin. Qytetarët e Kosovës me përkatësi të ndryshme etnike besojnë se është koha…

Kathelijne Schenkel
27/01/2021

Pothuajse pas dy vite pauzë, dialogu i lehtësuar nga BE-ja rifilloi më 12 korrik përmes ‘samitit virtual’ mes dy delegacioneve dhe personaliteteve të BE-së, si dhe një takimi të drejtpërdrejtë…

Jovana Radosavljević
30/07/2020

Brenda një periudhe prej 10 ditësh, dialogut Beograd-Prishtinë kaloi rrethin e plotë, nga që u vendosen per tu mbledhur dhe papritmas për t'u pezulluar. Kjo kthesë e ngjarjeve ka ndodhur…

Ognjen Gogić
07/07/2020

Shpallja e barazisë zyrtare e gjuhës shqipe dhe asaj sërbe në Kosovë ka bërë që të vendoset një standard i lartë për institucionet kosovare kur bëhet fjalë për mbrojtjen dhe…

Ognjen Gogić
07/07/2020

Për më shumë se dy vjet Dialogu i Brukselit ka qenë në një mjegull, dhe kundrejt kësaj prapaskene ka pasur shumë pritje nga samiti i 27 qershorit midis Presidentëve Thaçi…

Ramadan Ilazi
07/07/2020

Kosova po qëndron para një kthese kritike. Kjo është një frazë e përdorur shpesh për të përshkruar skenën politike në Kosovë, që është zhytur në një periudhë të thellë krizash…

Donika Emini
18/05/2020

E gjithë bota ka folur dhe shkruar me muaj të tërë për pasojat e virusit covid-19 në botë, mbi ekonominë, dinamikën sociale dhe në përgjithësi për mënyrën se si jetojmë.…

Dušan Milenković
18/05/2020

Vazhdimi i dialogut në vitin 2020 është një shans, por arritja e një marrëveshje përfundimtare është pothuajse joekzistente. Dhe nëse nuk ka marrëveshje këtë vit, çështja është nëse dhe kur…

Lazar Rakić
17/04/2020

Pandemia e COVID-19 ka vrarë dhjetëra mijëra njerëz në të gjithë botën, copëtuar tregjet kombëtare dhe globale, të ekspozuar ndaj paaftësisë qeveritare duke hedhur dritë mbi jogadishmërinë e madje edhe…

Visar Xhambazi
13/04/2020

Ai supozohet të jetë Kryeministri që do të ndryshojë gjithçka. Fitorja e partisë së Albin Kurtit në tetor dhe formimi i një qeverie të re të udhëhequr prej tij, pas…

Una Hajdari
28/02/2020

Pas muajve të numërimit të votave, aferës "helm" dhe negociatave të tensionuara të koalicionit midis dy partive që fituan numrin më të madh të votave, Kosova ka marrë një kryeministër…

Sanja Sovrlić
20/02/2020

Që nga 7 tetori dhe rezultatet e para preliminare, Albin Kurti, kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje! dhe kandidat për Kryeministër, gëzoi vëmendje të madhe mediatike sa herë pati mundësi të flas,…

Dina Milovanović
12/12/2019
This site is registered on wpml.org as a development site.